CommonBanner

Major Achievements

Major achievement / activities at IT Department

  • Two years accreditation is awarded by National Board of Accreditation (NBA).
  • The department got TCS accreditation in academic year 2010-11.
  • Received permanent affiliation status from Shivaji University, Kolhapur.
  • Total eleven students of department ranked in Shivaji University Merit List from year 2006-07 to 2012-13 including one gold medalist in year 2012-13.
  • IT Department has Aakash Project Center in collaboration with IIT Bombay to test and enhance the use of tablets for teaching learning process in classroom.
  • Information Technology department is working as a Remote Center for IIT Bombay for conducting ISTE workshops for empowering teachers of engineering colleges under National Mission on Education using ICT (NME-ICT) of MHRD.
  • Organized First International Conference on “Computing, Communication and Energy Systems” in association with IET  held during 29th  and 30th  January 2016.
  • Started Student associations like Placement Club, Android Club.
  • Started Professional Certification courses like Oracle Certification and  Red Hat Certification. 29 students grabbed Red Hat certification, 4 students grabbed Oracle Certification and 28 students grabbed SCJP certification in 2015-16.
  • Department Quality Circle team Received Distinguished Award at National Convection on Quality Concepts held at SRM University, Chennai in December 2016.
  • Organized First National Conference on Algorithms and Intelligent Systems (NCAIS) 2012 on 3-4th Feb 2012.
  • Started CSI student Pune chapter to motivate professional activities in the department.
  • Monthly news letter "InfoTech" started by the department to make society aware about latest updates in the IT field.

Major Achievements by Students :

Year 2015-16

Sr. No

Name of event

Level

Organized by

Date

Name of Students & class

Award

1.                   

KHYMERA 2K15

(NFS)

University Level

RIT, Ranaramnagar

11th to 12th September 2015

Mr.Digvijay D. Rendal

S.Y.B.Tech

2nd 

2.                   

SPUNK 16

(Volley ball)

State Level

RIT, Ranaramnagar

10th to 17th January 2016

Mr.Amrut Pardishi

S.Y.B.Tech

Winner

3.                   

Ashwamedha 2k16

(Project competition)

National Level

Dr.DACOE, Karad

5th March 2016

Mr.Suyash Toshniwal

Mr.Nilesh Patil

B.Tech

Runner Up

4.                   

International Conference Presented

International Level

IRAJ Research Forum

20th March 2016

Ms.Amruta Shinde

Ms.Priyanka Babar

Ms.Priyanka Kate

B.Tech

Winner

5.                   

Quantum 2016

(Project)

National Level

RIT, Ranaramnagar

18th to 19th March 2016

Pawan Phatak

Dhumal Samratsing

Kadam Vibhav

Rajput Komat

B.Tech

1st

6.                   

Quantum 2016

(Project)

National Level

RIT, Ranaramnagar

18th to 19th March 2016

Pujari ashwini

 

1st

Year 2014-15

Sr. No

Name of event

Level

Organized by

Date

Name of Students & class

Award

1

Project Achievements
(Project Competition)

National

Persistent Ltd., Pune

13/10/2014

Ms.Vishakha Patil
B.Tech

Winner

2

KHYMERA 2K14
(Treasure Hunt)

University Level

RIT, Ranaramnagar

19th to 20th September 2014

Ms Nikita Jadhav
S.Y.B.Tech

1st

3

ENTHUSE
(NFS)

National

RIT, Ranaramnagar

12th to 13th September 2014

Mr.Digvijay D. Rendal
S.Y.B.Tech

2nd

4

34TH DISTRICT LEVEL YOUTH FESTIVAL
(Sugam Gayan)

District Level

Shivaji University
Kolhapur

30th December 2014

Nikhil Wasnik
S.Y.B.Tech

3rd

5

34TH DISTRICT LEVEL YOUTH FESTIVAL
(Samuha Geet)

District Level

Shivaji University
Kolhapur

30th December 2014

Nikhil Wasnik
S.Y.B.Tech

3rd

6

"Vishwakarma 14" at Shivaji University Kolhapur.
(Best Article)

University Level

Shivaji University
Kolhapur

Academic
2014-15

Rohan Sanjay Nerlekar
S.Y.B.Tech

1st

7

National
Conference & Journal
Presented

National
Level

CMR Engineering College, Hyderabad

9th & 10th January 2015

Mr.Vishal Bhole
Mr.Sachin Shinde
Ms.Anu Bhat
Ms.Radhika Chapkhane
B. Tech

Winner

8

KHYMERA 2K14
(Treasure Hunt)

University Level

RIT, Ranaramnagar

19th to 20th Sepetember 2014

Nikita Jadhav
S.Y.B.Tech

1st

9

Zonal Level Football

University Level

SGOI, Sangli

 

Mr.Vikrant Desai
B.Tech

3rd

10

State Level Football

State Level

Aurangabad

 

Mr.Vikrant Desai
B.Tech

2nd

11

Lions Club Trophy
(Football)

State Level

Pune

 

Mr.Vikrant Desai
B.Tech

2nd

12

Sportech
(Football)

University Level

ADCET, Ashta

14th to 15th March 2015

Mr.Vikrant Desai
B.Tech
Rushikesh Jadhav
T.Y.B.Tech

Winner

 Major Achievements by Students : Year 2013-14

Sr. No

Name of event

Level

Organized by

Date

Name of Students & class

Award

1

E-TRON 2L13
(Bequizzed)

University

RIT, Rajaramnagar.

27th to 28th  Sept. 2013

Jamir Mulani
Tusher Gurav
TE IT

Winner

2

Youth Festival 2013
(Lokkala)

University

Shivaji Universtiy, Kolhapur

5th March 2013

Radhika Chhapkhane
TE IT

1st

3

16th ISTE Students National Annual Convention 2013
(Project Exhibition & Models)

National

PERIYAR MANIAMMAI University, Thanjavur,
Tamil Nadu, India

27th & 28th September 2013

Priyanka Chandgadkar
Sayali Shinde
BE IT

2nd
National Award

4

Aakash Android Application (Porgramming Contest)

Institute

IIT, Bombay

22nd &23rd  March 2013

Rajlaxmi Narale
Tejashri Killedar
Sunita Magadum
TE IT

2nd

5

43rd ISTE National Annual Convention
(Project Competition)
(Project Title- Web Data Access)

National

TKIET, Warananagar

19th & 21st December 2013

Chintamani Manjare
Monika Gaikwad
Rajashree Petkar
Shukrani Bille
BE IT (2012-13)
Presented by
Pooja Suryawanshi
Shweta Khandekar
BE IT

2nd

6

ZEST 14
(Foot ball)

National

COEP, Pune

23rd to 26th January 2014

Vikrant Desai
TE IT

2nd Runner up

7

G.P.L. Ghare Premier League
(Football Championship)

State Level

Karad

9th  to 11th January 2014

Vikrant Desai
TE IT

Winner

8

Ramesh Trophy
(Football Championship)

District Level

Karad

10th to 12th Feb. 2014

Vikrant Desai
TE IT

Winner

9

SEED IT Idol
(Digital Camera)

University

University Kolhapur

14th February 2014

Jameer Mulani
TE IT

2nd

10

PRATIBHA 2014
(Query Master)

National

Government College of Engineering, Karad

17th February 2014

Shruti Shirudkar
Sonali Patel
TE IT

Runner up

 Major Achievements by Students : Year 2012-13

Sr. No

Name of event

Organized by

Date

Name of Students & class

Award

1

Trailblazer 2K12
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

8th & 9th  Sept. 2012

Ghosalkar Nimish
TE IT

1st

2

ETRON 2k12
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

September 2012

Ghosalkar Nimish
TE IT

Runner up

3

Technosphere 2012
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

9th Sept. 2012

Ghosalkar Nimish
TE IT

Winner

4

Trailblazer 2K12
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

8th & 9th  Sept. 2012

Avinash Lambe
TE IT

1st

5

Technosphere 2012
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

9th Sept. 2012

Avinash Lambe
TE IT

Winner

6

ETRON 2k12
(Marathi Debate)

RIT, Ranaramnagar

September 2012

Sonali Rajput
S.Y.B.Tech

3rd

7

Technosphere 2012
(Debate Competition)

RIT, Ranaramnagar

9th Sept. 2012

Tanu M. Pawar
TE IT

Runner up

8

KRISHNA 2012
(Face Printing)

Jaywant Institute of Management

2012

Anu Bhat
S.Y.B.Tech

Winner

9

VISION-IT 2K12

RIT, Ranaramnagar

6th  & 7th Oct. 2012

Akash Kumar
TE IT

Winner

10

EUREKA-2K13
(Paper Presentation)

TKIET, Warananagar

12th  Feb 2012

Pooja Sarwade
Priyanka Latkar
TE IT

2nd

11

Aakruti 2k13
(Paper Presentation)

Jaywant College of Engg. & Management

7th  & 8th March
2013

Laxmi Govind
Tanu Pawar
TE IT

3rd

12

BITZ 2K12-13
(Bellicose)

GCOE, Karad

15th &16th Feb. 2013

Avinash Lambe
TE IT

Winner

13

NEXUS 12
(Counter Strike)

GCOE, Karad

8th March 2012

Avinash Lambe
Ghosalkar Nimesh
TE IT

Winner

14

 NEXUS 13
(Counter Strike)

 

GCOE, Karad

9th March 2013

Ghosalkar Nimesh
Avinash Lambe
TE IT

Winner

15

Master Mind 2K13
(Project)

D.Y.Patil, Kolhapur

24th March 2013

Rohan Patil
Sunny Kusawa
BE IT

2nd

16

SPARSH 2K 13
(Webster)

Gourishankar COE, SATARA

6th  & 7th March 2013

Sagar Barawade
BE IT

2nd

17

CODE WAR
(D-Softa)

DKTE, Ichalkaranji

12th  Sept. 2012

Sunny Kusawa
BE IT

Runner up

18

CODE WAR
(CODE TRIX)

DKTE, Ichalkaranji

12th  Sept. 2012

Suhit Kalubarme
TE IT

Runner up

19

EUREKA – 2K13
(Paper Presentation)

TKIET, Warananagar

12th Feb. 2013

Prianka Latkar
Pooja Sarwade
BE TI

2nd

20

AAKRUTI 2K13
(Paper Presentation)

Jaywant COE, Watar

7th  & 8th March 2013

Laxmi Govind
Tanu Pawar
TE IT

3rd

21

Master Mind 2K13
(Project)

D.Y.Patil, Kolhapur

24th March 2013

Nilesh Pawar
Sagar Patil
BE IT

1st 

22

SPARSH 2K 13
(Paper Presentation)

Gourishankar COE, SATARA

6th  & 7th March 2013

Sagar Barawade
Priyanka Patil
BE IT

1st

23

VISION IT 2K13
(Brain Drain)

PVPIT, Budhgaon

6th & 7th October 2012

Akash Kumar
TE IT

Winner

Students Achievement Photos

University Rankers List

Sr. No.

Name of Student

Percentage

Year of Passing

1.

Mr.Dnyaneshwar Sadashiv Patil

83.07 % (1st Rank in Shivaji.University)

Year
2013-14

2.

Mr.Suhit Sukhadeo Kalubarme

81.20 (3rd Rank in Shivaji.University)

3.

Mr.Dipak Pandurang Pote

81.07 (4th Rank in Shivaji.University)

4.

Mr.Kiran Babasaheb Shelke

78.27 (8th Rank in Shivaji.University)

5.

Ms.Snehal Rajaram Kalyankar

78.00 (10th Rank in Shivaji.University)

 

Sr. No.

Name of Student

Percentage

Year of Passing

1.

Mr. Kusawa Sunny R.

79.67 % (1st Rank in Shivaji.University)

Year
2012-13

2.

Ms. Farakate Supriya B.

77.87 % (4th Rank in Shivaji.University)

3.

Mr. Nimbalkar Rohan R.

77.07 % (7th Rank in Shivaji.University)

4.

Ms. Shinde Sayali P.

77.07 % (7th Rank in Shivaji.University)

5.

Ms. Bille Shukrani S.

76.80 % (9th Rank in Shivaji.University)

6.

Mr. Darveshi Vinit R.

76.73 % (10th Rank in Shivaji.University)

Major Achievements by the Students : Year 2012-13

Sr. No

Name of event

Organized by

Date

Name of Students & class

Award

1

Trailblazer 2K12
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

8th & 9th  Sept. 2012

Ghosalkar Nimish
TE IT

1st

2

ETRON 2k12
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

September 2012

Ghosalkar Nimish
TE IT

Runner up

3

Technosphere 2012
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

9th Sept. 2012

Ghosalkar Nimish
TE IT

Winner

4

Trailblazer 2K12
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

8th & 9th  Sept. 2012

Avinash Lambe
TE IT

1st

5

Technosphere 2012
(Counter Strike 16)

RIT, Ranaramnagar

9th Sept. 2012

Avinash Lambe
TE IT

Winner

6

ETRON 2k12
(Marathi Debate)

RIT, Ranaramnagar

September 2012

Sonali Rajput
S.Y.B.Tech

3rd

7

Technosphere 2012
(Debate Competition)

RIT, Ranaramnagar

9th Sept. 2012

Tanu M. Pawar
TE IT

Runner up

8

KRISHNA 2012
(Face Printing)

Jaywant Institute of Management

2012

Anu Bhat
S.Y.B.Tech

Winner

9

VISION-IT 2K12

RIT, Ranaramnagar

6th  & 7th Oct. 2012

Akash Kumar
TE IT

Winner

10

EUREKA-2K13
(Paper Presentation)

TKIET, Warananagar

12th  Feb 2012

Pooja Sarwade
Priyanka Latkar
TE IT

2nd

11

Aakruti 2k13
(Paper Presentation)

Jaywant College of Engg. & Management

7th  & 8th March
2013

Laxmi Govind
Tanu Pawar
TE IT

3rd

12

BITZ 2K12-13
(Bellicose)

GCOE, Karad

15th &16th Feb. 2013

Avinash Lambe
TE IT

Winner

13

NEXUS 12
(Counter Strike)

GCOE, Karad

8th March 2012

Avinash Lambe
Ghosalkar Nimesh
TE IT

Winner

14

 NEXUS 13
(Counter Strike)

GCOE, Karad

9th March 2013

Ghosalkar Nimesh
Avinash Lambe
TE IT

Winner

15

Master Mind 2K13
(Project)

D.Y.Patil, Kolhapur

24th March 2013

Rohan Patil
Sunny Kusawa
BE IT

2nd

16

SPARSH 2K 13
(Webster)

Gourishankar COE, SATARA

6th  & 7th March 2013

Sagar Barawade
BE IT

2nd

17

CODE WAR
(D-Softa)

DKTE, Ichalkaranji

12th  Sept. 2012

Sunny Kusawa
BE IT

Runner up

18

CODE WAR
(CODE TRIX)

DKTE, Ichalkaranji

12th  Sept. 2012

Suhit Kalubarme
TE IT

Runner up

19

EUREKA – 2K13
(Paper Presentation)

TKIET, Warananagar

12th Feb. 2013

Prianka Latkar
Pooja Sarwade
BE TI

2nd

20

AAKRUTI 2K13
(Paper Presentation)

Jaywant COE, Watar

7th  & 8th March 2013

Laxmi Govind
Tanu Pawar
TE IT

3rd

21

Master Mind 2K13
(Project)

D.Y.Patil, Kolhapur

24th March 2013

Nilesh Pawar
Sagar Patil
BE IT

1st 

22

SPARSH 2K 13
(Paper Presentation)

Gourishankar COE, SATARA

6th  & 7th March 2013

Sagar Barawade
Priyanka Patil
BE IT

1st

23

VISION IT 2K13
(Brain Drain)

PVPIT, Budhgaon

6th & 7th October 2012

Akash Kumar
TE IT

Winner

Major Achievements by the Students : Year 2011-12

Sr. No
Name of event
Organized by
Date
Name of Students & class
Award
1 BITZ 2K11 (Billcose) GCE, Karad 23rd & 24th September 2011 Mr.Avinash Lambe Runner up
2 TECHNOSPHERE (Lanthrix) RIT, Ranaramnagar 1st Oct.2011 Mr.Nimish Ghosalkar Mr.Avinash Lambe 1st
3 Cultural & Student Centered Activities Cell (Photography) RIT, Ranaramnagar 9th Sept.2011 Mr.Nilesh Yadhav 2nd
4 TECHNOSPHERE (Lanthrix) RIT, Ranaramnagar 1st Oct.2011 Mr. Nilesh Yadhav 1st
5 Ingenious 12 (Paper Presentation) ADCET,Ashta 3rd Mar.2012 Nilesh Koli SE-IT Runner up
6 ENTHUSE 2K12 (Brainacs-Quiz Competition) RIT, Ranaramnagar 9th & 10th March 2012 Dipak Pote
Dnyaneshwar Patil
SE-IT
3rd
7 NEXUS- 12 (# Include) Government College of Engineering, Karad 8th March, 2012 Sushant Rane
Suhit Kalubarme
SE-IT
2nd
8 NEXUS-12 (Counter Strike 16) Government College of Engineering, Karad 8th March 2012 Avinash Lambe
Nimish Ghosalkar
SE IT
Winner
9 TECH-SYMPOSIUM 2K12 (Lan Gaming) DKTE, Ichalkaranji 17th March 2012 Nimish Ghosalkar SE IT 1st
10 TECHNOSPARK - 2K12 (Debate) BVCOE, Kolhapur 21st March 2012 Deepika Patil
Sagar Barwade
TE IT
2nd
11 Best Student of the Year 2011-12 ELITE   Sagar Barawade TE-IT 1st
12 Best Programmer of the year ELITE   Komal Shinde SE-IT 1st
13 THYSEM event PLYSEM (Essay writing Competition) ELITE, IT dept, RIT 16 March 2012 Tanu Pawar SE-IT 2nd
14 Placardio event PLYSEM Poster Presentation Event ELITE, IT dept, RIT 16 March 2012 Suhit Kalubarmane , Chandrakant Chavan andSushant Rane (SE-IT) 1st
15 Placardio event PLYSEM Poster Presentation Event ELITE, IT dept, RIT 16 March 2012 Ashwini Madane, Priyanka Chandgadkar and Supriya Waske (TE-IT) 2nd
16 Quantum 12 Project Competition RIT, Rajaramnagar 26-28 March 2012 Yogita Pawar Shital Rayate 2nd
17 Project Competition KBP, Satara 16 March 2012 Sameer Indulkar Hange Nilesh Gundage Trimurti Hruturaj Nikam Runner up

Major achievement by Faculty

  • Prof. S. S. Sawant & Prof. A. B.Patil has writen book on PHP & MySql in August 2015
  • The Paper titled “Web data Access using Semantic Techniques” grabbed best paper award at International Journal of Advanced Computational Engineering & Networking written and presented by Mrs.S.P.Patil.
  • Prof. S. A. Thorat written second edition of book on "C Interview Q & A" in September 2012 published by SPD Mumbai.
  • Two faculty registered for Ph.D (Mr.S.A.Thorat & Mr.P.Sathishkumar Year 2011-12)
  • Prof. S. A. Thorat published a book on "C Interview Techniques" Year 2011-12
  • Prof. S. A. Thorat appointed as BOS (Board of Studies) Chairman in Information Technology for Shivaji University, Kolhapur for period 2011-12.
  • Prof. A. B. Patil worked as BOS (Board of Studies) member for Shivaji University, Kolhapur during 2007-2011.
  • Prof. P. T. Sawant secured GATE score with 90.18 percentile in Computer Science 2011.
  • Prof. A. R. Jakhale won the first prize for the paper presented "Anomaly detection using content based pay local partition" at international conference at V.V.P Engg. College, Rajkot, Rajasthan, India on 9th April 2011.
  • 1st Winner in Quality circle Presentations at Institute level with the Group Name:- "MOODLERs" for the problem handled "PL Craker" in Year 2009-10
  • 2nd Winner in Quality circle Presentations at Institute level for Group "Renaissance" for the problem worked on "Silver Jubilee: What Next?" in Year 2008-09.
  • Won the Meritorious Award for the Quality circle group "Global fighters" worked on the problem of "Result Analysis" at QCFI, Pune in Year 2005-06.
  • Won the Excellent Award for the Quality circle group at National Level Quality Circle presentations, Mumbai Chapter in year 2004.