CommonBanner

Placement

Year

No of Student Placed

Avg. Salary in Lakhs

No of companies visited for campus

2016-17

95

3.10

17

2015-16

88

3.03

14

2014-15

58

2.8

22

2013-14

66

2.97

16

2012-13

80

4.35

26

2011-12

124

2.74

22

2010-11

127

4.1

31

2009-10

65

3.32

31

2008-09

25

2.78

14

2007-08

82

2.25

18

2006-07

60

1.8

18

2005-06

64

1.58

16

2004-05

13

1.2

06

Placement - Year 2016-17

Sr.No

Student Name

Company Details

Package

1

Chinmay Katre

TCS

3.37 LPA

2

Harshal Choudhary

3

Kaushik Abhyankar

4

Omkar Kawale

5

Kiran Waghmare

6

Mayur Patil

7

Onkar Amane

8

Onkar Patil

9

Rajshree Bhagwat

10

Rupesh Shingte

11

Saikiran Sanap

12

Manali Joshi

13

Ishwar Ushire

14

Vishal Shingate

15

Chetan Nalavade

16

Ambure Prasanna Anant

Bharat Forge Ltd, Pune

2.75 LPA

17

Nalavade Chetan Shantaram

18

Jadhav Atul Vikas

19

Katre Chinmay Uday

20

Patil Suhas Vilas

21

Joshi Manali Praveen

22

Abhyankar Kaushik Ganesh

23

Pawar Amar

24

More Shubhali

25

Patil Ankit

26

Amit Nalawade

Prescient Technology, Pune

3.6 LPA

27

Shubham Shinde

28

Suhas Patil

29

Doke Prasanna

Epic Research

2.5 LPA

30

Gavade Jaideep

31

Gore Prasad

32

Jirge Shubham

33

Bandgar Vickram

34

Burung Amit

35

Chavan Vaibhav

36

Satpute Jayant

37

Shaikh Wasim

38

Sutar Samarth

39

Bhosale Sumit

40

Kudalkar Vrushali

41

Niranjan Kale

42

Vaibhav Banke

43

Vishal Shingate

44

Ankita Sathe

45

Amit Burung

Q-Spider

Training for 3 months(After training 3 LPA)

46

Raisa Mulla

47

Niraj Bute

48

Abhishek Mali

49

Abhishek Jadhav

50

Abhiraj Tathe

51

Mayur Shingare

52

Ishwar Ushire

53

Pournima Patil

54

Shubham Shinde

55

Jaydeep Gawade

56

Vishal Patil

57

Vaibhav Chavan

Amazon

1.79 LPA

58

Shubham Jirage

59

Mayur Shingare

60

Shreya Teke

61

Jaydeep Gavade

62

Abhishek Mali

63

Vishal Patil

64

Akshay Haridas

KBL, Pune

5.0 LPA

65

Harshal Choudhary

66

Samarth Sutar

67

Prasanna Ambure

68

Chetan Nalawade

69

Shubham Shinde

70

Amit Rodhe

Cooper Corporation,Satara

1.90LPA

71

Ankita Sathe

72

Ramdas Mangore

73

Vikram Chavan

74

Ashish Nirmale

75

Shubham Gaikwad

76

Vikram Bandgar

77

Rasmi Chopde

78

Pooja Tharve

Satyam Tech.Mohali

2.4LPA

79

Shubham Jirge

80

Shreeya Teke

81

Abhijit Nalavade

Novus Nexus, Pune

1.8 LPA

82

Niraj Bute

83

Shubham Kulkarni

Reliance Retail

 

84

Sourabh Yedage

85

Sanket Kulkarni

Just Dial,Mumbai

2.64 LPA

86

Pournima Patil

Bosch India Ltd, Nashik

4.00LPA

87

Udya Patil

88

Pooja Tharve

89

Shaikh Wasim

Lumax

2.00LPA

90

Sumit Bhosale

Emersion Climate

1.80LPA

M.Tech

1

Neha Patil (M.Tech Design)

Cummins India Ltd,Pune

5.2 LPA

2

Shwetali Patil (M.Tech Heat Power)

3

Peerajade Swaliha (M.Tech Heat Power)

4

Pratiksha Bhopale (M.Tech Design)

5

Prathmesh Deshpande (M.Tech.Design)

Ador Welding, Pune

4.00LPA

Placement - Year 2015-16

Sr. No.

Company Name

Name of the Student

LPA

1

Bharat Forge Ltd., Pune

Patil Avadhut Ashok

 

2.55

 

Patil Digvijay Vilas

Patil Nilesh Ravikant

Talap Akshay Vilas

Bade Suraj Sanjay

Bodake Shubham Dilip

Shinde Anand Bhimarao

Vairat Yogita Ramchandra

Patil Netraja Jitendra

Khamkar Aditi Anil

2

Indian Navy

NIL

8.00

3

TCS, Pune

Omkar Rajam

 

3.66

 

Pratik Lawate

Niranjan Haridas

Nilima Patil

Dipti Patil

Apurva Satam

Mayur Gogawale

Pratik Jarad

Pranita Chigare

Suraj Rajmane

Prasad Jadhav

Nachiket Garud

4

Prescient Technologies Pvt. Ltd., Pune

Pratik Jarad

 

2.40

Dattatray Patil

Suraj Bade

Digvijay Patil

5

Sanmar Group, Chennai

Laxman Asaram Choure

 

3.50

Sushant Rajkumar Jagatap

Mayur Mohan Gogawale

Nitish Babaso Patil

Anand Bhimrao Shinde

Suraj Dipak Rajmane

Dnyanesh Hegishte

Vishwajit Vishwas Patil

Rupesh Jalindar Mali

Sanjay Siddhanath Jadhav

Akshay Mallappa Birajdar

Prasad Hariram Jadhav

6

YTrre Software Solutions Pvt. Ltd., Hyderabad

NIL

4.00

7

Cooper Corporation Pvt. Ltd., Satara

Gawali Apesha Chandrakant

1.85

8

TCS, Pune

Pallavi Shankar Sutar

 

3.66

Yogita Ramchandra Vairat

Akshay Shivram Chavan

Sameer Salim Khan

Avadhut Ashok Patil

Netraja Jitendra Patil

9

Kay Bouvet Engineering Ltd., Satara

NIL

2.10

10

Reliance Retail Limited, Pune

Ghongade Nandkumar Bhujang

 

2.40

Mali Rupesh Jalindar

More Harshawardhan Jalindar

Mulay Shephali Vivek

Rathod Baliram Govind

Waghmare Onkar Nagnath

11

Indian Air Force

Akshay Vilas Talap

8.00

12

Weldcraft Private Limited, Bangalore

Mahalle Siddhartha Shrikant

 

2.40

Shinde Siddhartha Satish

Patil Priyanka Nivrutti

Vasudev Vaibhav Vilas

13

Bosch Limited, Pune

Pramod Tippanna Kumbhar

3.00

Onkar Nagnath Waghmare

14

Autodesk - EPTABIZ, Pune

Rohan Deshmukh

 

2.40

Sanjay S. Jadhav

Nitish B. Patil

Shifali Mulay

Pranita Krantikar

Rupesh Mali

Nilima Patil

Jubrail Shaikh

Basavraj Keshetti

Pramod Kumbhar

Baliram Rathod

Placement - Year 2014-15

Sr. No.

Company Name

Name of the Student

LPA

1

Indian Navy

NIL

8.00

2

Bharat Forge Ltd., Pune

Vishal Bankar

2.51

 

 

Suraj Sabale

2.51

 

 

Prashant Bhosale

2.51

 

 

Swapnil Lohar

2.51

 

 

Anil Mane

2.51

 

 

Ajit Mohite

2.51

 

  Ganesh Sutar

2.51

3

TCS, Pune

Dhiraj Patil

3.16

 

 

Sushil Pharande

3.16

 

 

Krishna Sharma

3.16

4

Hewlett-Packard (HP), Pune

NIL

3.40

5

Cummnis India Ltd., Pune

Rutuja Patil

4.50

6

JoshiJampala Engineering Pvt. Ltd., Satara

Pratik Gade

2.75

7

Sanmar Group, Chennai

Waiting for Result

3.59

8

Samundra Institute of Maritime Studies, Pune

Waiting for Result

4.00

9

Indian Army

NIL

8.00

10

IBM, Bangalore

Tejaswini Rajendra Patil

3.00

11

TCS, Pune

Suhas Popat Kadam

3.16

 

 

Pravin Dattatray Jadhav

3.16

 

 

Narendra Bharamu Naukudkar

3.16

12

Piaggio Vehicles Pvt. Ltd., Pune

Swapnil Suryawanshi

2.40

13

Precision Automation and Robotics India Ltd. , Pune

Pranav mane

2.40

 

 

Omkar Desai

2.40

 

 

Vinayak Magdum

2.40

14

Kay Bouvet Engineering Pvt. Ltd., Satara

Vinayak Dattatray Magdum

2.10

 

 

Vaibhav Mohan Dhavale

2.10

 

 

Siddhanath Dattatray Chavan

2.10

15

Cummnis India Ltd., Pune

Smita Ashok Nagre

4.50

16

Emerson Climate Technologies (India) Limited, Atit

 

Waiting for Result

1.44

17

Das Offshore Engineering Pvt. Ltd., Mumbai

NIL

1.80

18

Deo Associates, Pune

NIL

1.44

19

Manugraph India Ltd., Kolhapur

Suraj Satish Patil

2.40

20

Bosch Ltd., Bangalore

Rohit Eknath Patil

3.48

 

 

Avadhut Amar Nikam

3.48

21

Prescient Technologies, Pune

Pravin Jadhav

2.40

 

 

Akhil Samant

2.40

22

Mahindra First Choice Services, Mumbai

Avadhut Amar Nikam

3.60

 

GATE

Pravin B. Gavade

 

 

 

Pranav mane

 

 

 

Ajit Mohite

 

 

 

Suhas Kadam

 

 

 

Ashish Mahajan

 

 

 

Kuldeep Bawiskar

 

 

 

Smita Nagare

 

 

 

Anant Hankare

 

 

 

Ganesh Sutar

 

 

 

Rohit lavate

 

 

 

Prashant Potdar

 

 

 

Mahesh Jadhav

 

 

GRE/TOFEL

Suyash M. Kulkarni

 

 

 

Akhilesh Samant

 

 

 

Narendra Naukadkar

 

Placement - Year 2013-14

Sr. No.

Company Name

Name of the Student

LPA

1

TCS, Pune

Sandip Patilshelake

3.16

Suyog Salunkhe

3.16

Swapnil Kadam

3.16

2

Indian Navy

NIL

8.00

3

Cummins India Ltd., Pune

NIL

4.15

4

Bharat Forge Ltd., Pune

Shah Rohan

2.40

Chingunde Vijayraj Mallinath

2.40

Sankpal Yogesh Ramesh

2.40

Shinde Amit B.

2.40

Patil Vaibhav P.

2.40

Todkar Ganesh M.

2.40

Nagane Amit Kisan

2.40

Shinde Nitish K.

2.40

More Vivek Siddheshwar

2.40

Kolekar Ranjitsinh S.

2.40

Mestry Mahesh Prakash

2.40

Mestri Aniket V.

2.40

5

Indian Army

NIL

8.00

6

HDFC ERGO General Insurance Company Ltd., Pune

Dhawal Gaikwad

5.20

7

Kirloskar Pneumatic Company Ltd, Pune

NIL

2.73

8

IBM, Bangalore

NIL

3.00

9

Triveni Turbine Ltd., Bangalore

NIL

3.86

10

Precision Automation & Robotics India Limited, Pune

Surabhi Sawant

2.40

 

 

Akshay Kulkarni

2.40

11

Tech Mahindra, Pune

Sangram Prabhakar Mane

3.07

Littin Thomas Kavumattathil

3.07

12

Cooper Corporation Pvt. Ltd., Satara

Potdar Arti Dilip

1.20

Mate Nilakshi Bhaskar

1.20

Kulkarni Avdhut Shriniwas

1.20

Omkar V. Nalawade

1.20

Kadam Govind Maruti

1.20

Rahul R. Limble

1.20

13

Unisafe Fire Protection Specialists L.L.C, Mumbai

 Manila Patil

7.20

 Nilesh Chavan

7.20

 Rahul Limble

7.20

 Nikhil Patil

7.20

 Bhimashankar Irabatti

7.20

 Salman Mulla

7.20

 Sukrut Mantri

7.20

 Aaba Tambe

7.20

 Azaruddin Jamadar

7.20

 Kiran More

7.20

 Mahesh Mali

7.20

 Maroti Bodhale

7.20

 Dnyaneshwar Jadhav

7.20

Omkar Mirajkar

7.20

Suraj Magane

7.20

Rohit Gadiwad

7.20

Aftab Dudhgave

7.20

Rahul Sutar

7.20

Shripad Nilakhe

7.20

Nikhil Patil

7.20

Vishal Parave

7.20

14

Karad Projects and Motors Limited, Karad

Siddhu Sargar

1.20

Mohan Balaji Gundre

1.20

15

Manugraph India Ltd., Kolhapur

NIL

1.80

16

Utopia Automation & Control Pvt. Ltd., Satara

 

 

Vinayak Sambhaji Powar

2.04

Dandvate Anil D.

2.04

 

GATE

Mulani Ismail Tajuddin

 

Amit Bandu Shinde

 

Rohan Rajesh Shah

 

Kavumattathil Littin Thomas

 

Jamadar Azaruddin Ainuddin

 

Nigade Dhiraj Baban

 

Todkar Ganesh Milind

 

Hrishiraj Kumbhar

 

Mane Akshaykumar Vasantrao

 

Gavade Aniket Pandurang

 

Aniket Gavade

 

Mane Sangram Prabhakar

 

Korbu Salman Gulab

 

Salunkhe Vikas Pandurang

 

More Kiran Sampatrao

 

Placement - Year 2012-13

Sr. No.

Company Name

Name of the Student

LPA

1

TCS, Pune

Sagar Santpur

3.16

 

 

Umesh Mali

3.16

 

 

Gaurav Bhandigare

3.16

 

 

Pratik Bhagat

3.16

 

 

Shreyas Shaha

3.16

2

Indian Navy

NIL

8.00

3

Bharat Forge Ltd., Pune

Ganesh Narkhedkar

2.40

 

 

Avinash Patil

2.40

 

 

Nikhil Patil

2.40

4

Prescient Technologies Pvt. Ltd., Pune

NIL

2.40

5

Faurecia

Sandeep Patil

2.50

6

Indian Army

Sagar Shashank Santpur

8.00

7

Sanmar Group

NIL

3.20

8

Precision Automation and Robotics India Ltd., Pune

Ramnath Shanbhag

2.40

 

 

Mukund Sutar

2.40

 

 

Ridhima Shah

2.40

9

Metro One Operation (Veolia Transport), Mumbai

NIL

2.75

10

Posco Maharashtra Steels Pvt. Ltd., Raigad

Deepak Nikam

3.48

 

 

Nilesh Chavan

3.48

11

JSW Steel Ltd, Bellary (Karnataka)

Deepak Nikam

3.68

 

 

Mali Sunil

3.68

 

 

Sinh Omnath

3.68

 

 

Sanap Prasad

3.68

 

 

Suraj Arjune

3.68

12

Shriram Transport Finance Co. Ltd., Mumbai

Shravan Savant

2.40

13

Bosch Ltd., Bangalore

Vinayak Deshamukh

3.00

 

 

Patil Abhilash

3.00

 

 

Patil Sagar

3.00

 

 

Patil Santosh

3.00

14

Kirloskar Group, Pune

Swati Gurav

2.73

 

 

Vedang Kulkarni

2.73

15

Cholamandalam MS, General Insurance Company Ltd, Pune

Darure Pankaj Prakash.

1.44

 

 

Ankit Rajkumar Nandagawali

1.44

 

 

Piyush Krushnaraj Ramteke

1.44

16

Unisafe Fire Protection Specialists LLC, Dubai

Shrikant Prabhakar Ghode

7.20

 

 

Ashutosh Mohan Ghorpade

7.20

 

 

 

Jadhav Yogesh Ganpat

7.20

 

 

Swapnil Rajendra Phadatare

7.20

 

 

Deshmukh Rahul Suresh

7.20

 

 

Saurabh Ravindra Gaund

7.20

 

 

Avinash Sampatrao Patil

7.20

 

 

Shravan Chandrakant Savant

7.20

 

 

Jain Suchita Rajesh

7.20

 

 

Kaigude Amreeta Rajendra

7.20

 

 

Avinash Jingonda Khot

7.20

 

 

Parit Sangappa Prabhudeva

7.20

 

 

Parikshit Shamrao Patil

7.20

 

 

Pramod Anandrao Shevale

7.20

 

 

Siddharth Deepak Owal

7.20

 

 

Amit Bhimrao Patil

7.20

 

 

Arun Chavan

7.20

 

 

Rahul Uttam Katkar

7.20

 

 

Deepak Balkrishna Mhetras

7.20

17

GENPACT, Bangalore

NIL

1.35

18

R & S (India) Electronics Pvt. Ltd., Mumbai

NIL

2.88

19

Blast Carboblocks Pvt. Ltd., Mumbai

NIL

1.92

20

Perfect Pins, Kolhapur

Sujit Lomate

0.84

 

 

Shyam Bawane

0.84

21

Yashaswi Institute of Technoloy, Kolhapur

NIL

1.20

22

Forbes Marshall, Pune

NIL

2.4

23

IndiaMART InterMESH Limited, Pune

NIL

2.25

24

Triveni Turbine Ltd., Bangalore

Jain Suchita Rajesh

3.86

 

 

Patil Kiran Raghunath

3.86

25

DAS Offshore Engineering Pvt. Ltd., Mumbai

Kurilikar Chetan

1.44

 

 

Parikshit Patil

1.44

26

Shree Refrigeration, Karad

Sangappa Parit

2.40

 

GRE/TOFEL

Sagar Shashank Santpur

 

 

GATE

Shreyas Ashwin Shaha

 

 

 

Omnath Pralhad Sinh

 

 

 

Mulla Taufiq Allauddin

 

 

 

Arun Tanaji Chavan

 

 

 

Sujit Sanjay Gaikwad

 

 

 

Swapnil Rajendra Phadatare

 

 

 

Pritam Pundlikrao Chaudhari

 

 

 

Patil Abhijit Gurudatta

 

 

 

Pakale Shweta Shashikant

 

 

 

Darure Pankaj Prakash.

 

 

 

Chandangole Vivek Baliram

 

 

 

Pawar Vikas Hanamant

 

 

 

More Sonali Subhash

 

 

 

Ganesh Digambar Narkhedkar

 

 

 

Nikhil Babasaheb Patil

 

 

 

Kaigude Amreeta Rajendra

 

 

 

Chougule Aniket Ajit

 

 

 

Saurabh Vijay Jadhav

 

 

 

Chaudhari Pritam Pundlikrao

 

 

 

Dhulugade Uday Namdev

 

 

 

Mulla Taufiq Allauddin

 

 

 

Patil Vishwajit Dilip

 

 

CEED

Shrikant Prabhakar Ghode

 

List of Companies visiting the Department for Placement

Sr. No.

Name of Companies

1

Bharat Forge Ltd., Pune

2

Cummins (I) Ltd., Pune

3

TAL Manufacturing Solutions Ltd., Chinchwad

4

ThyessenKrupp Industries India ltd., Pune

5

Kalyani Infotech India Ltd., Pune

6

IVRCL Infrastructures & Projects Ltd., Hyderabad

7

Forbes Marshall Ltd., Pune

8

Faurecia India Ltd., Pune

9

Kay Bouveet Engg. Ltd. Satara

10

Indian Navy

11

Prescient Technologies Ltd. Pune

12

Kulkarni Engineering Services, Miraj

13

Aqua Tech Asia Ltd., Pune

14

Indian Army

15

Rubycon Design Technology, Pune

16

Mubea suspensions system Ltd., Pune

17

Transparent group of companies, Pune

18

Empasis India Ltd., Banglore

19

Jindal Steel Pvt. Ltd., Chattisgad

20

Trident Tech Labs Pvt. Ltd., New Delhi

21

Modi Motors Pvt. Ltd., Mumbai

22

ISMT Ltd., Pune

23

Ocean Marine Services, Mumbai

24

Siemens India Ltd., Khargar, Mumbai

25

Apollo Tyres Ltd., Delhi

26

LG Electronics, Pune

27

Kadkomp Systems Pv. Ltd., Pune

28

Sound Castings Pvt. Ltd., Kolhapur

29

Tata Consultancy Services, Pune

30

Posco Maharashtra Steels Pvt. Ltd., Raigad

31

Bosch Ltd., Bangalore

32

Cholamandalam MS, General Insurance Company Ltd, Pune

33

Unisafe Fire Protection Specialists LLC, Dubai

34

Triveni Turbine Ltd., Bangalore

35

DAS Offshore Engineering Pvt. Ltd., Mumbai

Year 2012-13

Sr. No.

Company Name

Name of the Student

1

TCS, Pune

Sagar Santpur

Umesh Mali

Gaurav Bhandigare

Pratik Bhagat

Shreyas Shaha

2

Bharat Forge Ltd., Pune

Ganesh Narkhedkar

Avinash Patil

Nikhil Patil

3

Faurecia

Sandeep Patil

4

Indian Army

Sagar Shashank Santpur

5

Precision Automation and Robotics India Ltd., Pune

Ramnath Shanbhag

Mukund Sutar

Ridhima Shah

6

Posco Maharashtra Steels Pvt. Ltd., Raigad

Deepak Nikam

Nilesh Chavan

7

JSW Steel Ltd, Bellary (Karnataka)

Deepak Nikam

Mali Sunil

Sinh Omnath

Sanap Prasad

Suraj Arjune

8

Shriram Transport Finance Co. Ltd., Mumbai

Shravan Savant

9

Bosch Ltd., Bangalore

Vinayak Deshamukh

Patil Abhilash

Patil Sagar

Patil Santosh

10

Kirloskar Group, Pune

Swati Gurav

Vedang Kulkarni

11

Cholamandalam MS, General Insurance Company Ltd, Pune

Darure Pankaj Prakash.

Ankit Rajkumar Nandagawali

Piyush Krushnaraj Ramteke

12

Unisafe Fire Protection Specialists LLC, Dubai

Shrikant Prabhakar Ghode

Ashutosh Mohan Ghorpade

Jadhav Yogesh Ganpat

Swapnil Rajendra Phadatare

Deshmukh Rahul Suresh

Saurabh Ravindra Gaund

Avinash Sampatrao Patil

Shravan Chandrakant Savant

Jain Suchita Rajesh

Kaigude Amreeta Rajendra

Avinash Jingonda Khot

Parit Sangappa Prabhudeva

Parikshit Shamrao Patil

Pramod Anandrao Shevale

Siddharth Deepak Owal

Amit Bhimrao Patil

Arun Chavan

Rahul Uttam Katkar

Deepak Balkrishna Mhetras

13

Perfect Pins, Kolhapur

Sujit Lomate

Shyam Bawane

14

Triveni Turbine Ltd., Bangalore

Jain Suchita Rajesh

Patil Kiran Raghunath

15

DAS Offshore Engineering Pvt. Ltd., Mumbai

Kurilikar Chetan

Parikshit Patil

16

Shree Refrigeration, Karad

Sangappa Parit